انواع بتن | بتن با مقاومت بالا |
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1398/02/15
0

انواع بتن | بتن با مقاومت بالا |

بتن بر اساس روش تولید و مواد به کار رفته در آن، به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها کاربردهای ویژه ای دارند.
در اینجا به برخی از انواع بتن اشاره می کنیم.


1_  بتن معمولی : بتنی ایست که از مواد تشکیل دهنده رایج یعنی آب سیمان و سنگ ها تولید می شود. زمان گیرش این بتن به عواملی مثل میزان رطوبت هوا، عیار سیمان و... بستگی دارد به طور کلی این بتن بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه بسته می‌شود و مقاومت آن ۱۰ تا 40 دقیقه مگاپاسکال است.


2_ بتن با مقاومت بالا : برای ساخت این نوع بتن، نسبت آب به سیمان را کاهش می‌دهند. و در تولید بتن برای جلوگیری از تشکیل کریستالهای هیدروکسید کلسیم آزاد در سیمان به آن میکروسیلیس اضافه می‌کند که باعث کاهش مقاومت بتن می شود، در این رو بتن برای از بین بردن اثر سوء این ماده از فوق روان کننده بتن استفاده می‌شود. همچنین درتولید این بتن سنگدانه ها با دقت انتخاب می‌شوند تا میزان مقاومت بتن به حداکثر برسد.


3_  بتن با عملکرد بالا : اینو بدون بدون تفکیک فشرده می شود و سرعت گیرش بالایی دارد از مزایای این نوع بتن می توان به خواص مکانیکی بلند مدت، تراکم و سختی گرمایی هیدراتاسیون، ثبات حجم و دوام طولانی در شرایط سخت اشاره کرد.


4_بتن سبک هوادار : برای تولید این نوع بتن  که از بزرگترین دستاوردها در زمینه فناوری بتن است، از مواد افزودنی هوادار استفاده می‌شود. این بتن در مواردی که احتمال انجماد یاد ذوب وجود ک داشته باشد به کار می‌رود.


5_بتن سبک: در این بتن سنگدانه های مورد استفاده، وزن کمتری نسبت به سنگدانه های بتن سنگین دارند. چگالی این بتن ۲۴۰ هزار تا 1950 کیلوگرم بر متر مکعب است و مقاومت آن ۷ تا ۴0 مگاپاسکال می باشد.


6_ بتن پاشیده (شاتکریت) : این بتن را به صورت فشرده بر روی یک قاب یا ساختار می‌پاشند انتقال بتن در این نوع، به وسیله یک شلنگ و با سرعت بالا انجام می‌شود.


7_ بتن متخلخل : این بتن شبکه ای از سوراخ و حفره دارد که آب و یا هوا را از خود عبور می دهد.


8_بتن فشرده غلتکی : بتنی است که در سنگ فرش های بتنی و یا در سد سازی کاربرد دارد.


9_ بتن های بدون ریزدانه : این نوع بتن کمترین کاربرد را در صنایع ساختمانی دارد چون در اثر حذف ریز دانه ها از مخلوط بتن گرچه وزن آن به نسبت کاهش می یابد اما بتن دوام و مقاومت خود را تا حد زیادی از دست می‌دهد و به راحتی دچار خوردگی می شود

10_بتن مگر : این نوع از بتن در صنایعی مثل آب و فاضلاب و ساخت مقاطع مدولار بتنی سبک به کار می رود
بتن برای ساخت این نوبت اول درصد شان را نسبت به سیمان بالا می‌برد این بتن در کارهای غیر سازه یا به عنوان پرکننده یا به عنوان لایه محافظ بتن سازه ای در برابر نفوذ املاح استفاده می شود.


11_بتن مسلح آرمه : بتون مسلح یا آرمه نوعی از بتن است که با میلگرد مسلح می شود برای این کار از میلگردهای تقویتی، شبکه‌های توری تقویتی، صفحات فلزی یا الیاف تقویتی استفاده می شود با استفاده از بتن آرمه، فشارهای کششی وارد شده در بتن به میلگرد ها که مقاومت کششی بالایی دارند، وارد می شود. این امر از ترک خوردگی و از هم پاشیدگی بتن جلوگیری می کند.

12_بتون خلاء : دراین نوع بتن درصدآب را بالا میبرند تا بتوان بتن را در قالب های پیچیده یا در اطراف آرماتورگذاری فشرده ریخت. سپس بتن را تحت تاثیر خلاءمی دهند و این گونه قسمت اعظم آن برداشته می‌شود تا هنگام خت شدن، مقاومت بیشتری به دست آورد.

13_ بتن شفاف : نوعی بتن مدرن است که بخشی از پرتوهای نور را از خود عبور می دهد و تا حدودی مانند شیشه است. این بتن با استفاده از تکنولوژی نانو استفاده می شود. برای تولید بتن شفاف، فیبر های شیشه ای را به مخلوط خرده سنگ، سیمان و آب می افزایند و از شیوه متفاوت با شیوه های سنتی استفاده می‌کنند.

 

شرکت تعاونی بتن نصر کاشان

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *
شماره موبایل: *
ایمیل:
دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

ما انواع مختلفی از متن ها را در دسترس داریم، اما اکثریت آنها به نوعی توسط کلمات طنز تزریق شده باورپذیر دچار تغییر شده اند. ما انواع مختلفی از متن ها را در دسترس داریم، اما اکثریت آنها به نوعی توسط کلمات طنز تزریق شده باورپذیر دچار تغییر شده اند. ما انواع مختلفی از متن ها را در دسترس داریم، اما اکثریت آنها به نوعی توسط کلمات طنز تزریق شده باورپذیر دچار تغییر شده اند

design