بتن گوگردی
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1398/09/16
0

بتن گوگردی

شرکت تعاونی بتن نصر کاشان

 

 

 بتن گوگردی

Sulfur concrete

 

 

پيشگفتار

با توجه به توليد کنوني ساليانه 33 ميليون تن سيمان در کشور و پيش بيني توليد ساليانه 70 ميليون تن در برنامه چهارم توسعه دولت، و همچنين علاقمندي توليدکنندگان سيمان به صادرات آن به کشورهاي همسايه، به نظر مي رسد علاوه بر ظرفيت سازي در اين صنعت، تنظيم ميزان مصرف و شيوه هاي بهينه کردن آن از راهکارهاي اساسي برون رفت از بحران در اين صنعت است.

با توجه باينکه کشور ما داراي معادن گوگرد فراوان بوده و همچنين حجم بسيار زيادي گوگرد نيز از تصفيه گازهاي ترش بدست مي آيد، ميتوان از سيمان گوگردي استفاده نمود. تکنولوژي توليد اين سيمان چند دهه است که بدست کشورهائي مانند آمريکا و کانادا مي باشد.

لازم به ذکر است که تمامي مواد لازم جهت توليد اين سيمان و همچنين قطعات لازم جهت ساخت ماشين آلات آن را می­توان  در داخل کشور تهيه کرد.

در صورت توليد سيمان گوگردي و مصرف آن در کارهاي آبي خصوصا" سدسازي، لوله هاي فاضلاب، کانالهاي آبياري، شمعهاي بتني، اسکله ها و ديوارهاي ساحلي و... سهم بيشتري از توليدات سيمان کشور صرف کارهاي ساختماني شده و از هزينه هاي احداث کارخانه هاي سيمان کاسته خواهد شد. براساس محاسبات انجام شده سرمايه گذاري کارخانه هاي سيمان گوگردي کمتر از 10 درصد سرمايه گذاري کارخانه هاي سيمان معمولي است و مدت زمان لازم براي ساخت و بهره برداري آن نيز يک چهارم ساخت کارخانه هاي سيمان معمولي است که البته بايد گيرايي سريع و مقاومت بالاي آن در مقابل فشار را نيز به مزاياي آن افزود.

 

 

فصل اول

كليات 

 

  • مطالعات اوليه
  • مشخصات فني مهندسي بتن گوگردي

 

 

 

 

مقدمه

گوگرد زرد  خالص(شکل1-1) از فراورده هاي نفت و گاز، امروزه افزون بر مصارف صنعتي در ساخت سازه هاي ساختماني مثل پل، سازه هاي دريايي،قطعات پيش ساخته، سازه هاي انتقال آب و تصفية فاضلاب بيش  از بتن مورد استفاده قرار مي گيرد.در اين طرح به مطالعة خواص و مشخصات فني بتن گوگردي و همچنين اثرات آن در موارد كاربردي آب و فاضلاب پرداخته و مقالات و پژوهش هاي انجام شده مورد بررسي و مطالعه قرار مي گيرد.

گوگرد خالصشکل 1-1 گوگرد خالص

 

 

با توجه به اینکه محصول گوگرد به عنوان یک محصول جانبی در کنار سایر محصولات از قبیل پتروشیمی و پالایش نفت خام حاوی سولفور، شیرین سازی گازهای ترش و صنایع دیگر تولید می شود، مسئله دفع زائدات گوگرد از جمله مسایل قابل توجه در شاخه محیط زیست می­باشد. با استفاده از روش­های جدید امروزه این محصول به عنوان ماده اولیه ساخت و کار در صنعت در آمده است که با این روش تا حدی از مشکلات و معضلات محیط زیستی این محصول می توان کاهید.(شکل 1-2)

 

 

 

‏1 2- توليد مازاد گوگرد شکل 1-2توليد مازاد گوگردی

 

 

      در گذشته از گوگرد عنصري در مواردي نادر، به عنوان سيمان جهت توليد بتن گوگردي ساده استفاده مي­شده است. در منابع مختلف آمده است كه حتي در برخي موارد بتن گوگردي ساده در شرايط كاربردي آن كه فوق­العاده و سخت نبوده است نيز به سرعت دچار نقض شده است.

 

         هيچگونه توضيح ظاهري براي اين نقايص وجود ندارد. بتن گوگردي به سادگي به صورت دانه­اي در آمده و اتصال بين آن­ها دچار شكست مي­گردد. بررسي­هاي انجام گرفته نشان مي­دهد كه ميله­هايي كه از بتن گوگردي ساخته شده ­اند تحت نوسانات درجه حرارت بين 4 تا 66 درجه سانتيگراد افزايش طول مي­يابند. بديهي است كه ميله­ها با گرم شدن منبسط مي­گردند، اما در ضمن فرايند سرد شد به ابعاد اوليه خود باز نمي­گردند. ميزان افزايش طول اين ميله­ها به طول عمر آن­ها بستگي دارد. ميله­هايي كه پس از گذشت يك روز از ساخت مورد اين آزمايش قرار ميگيرند به اندازه آنهايي كه 10 تا 12 روز از ساخت آنها مي­گذرد، افزايش طول نمي­يابند. علاوه بر اين ملاحظه مي­گردد كه ميله­هاي بتن گوگردي كه داراي تنش گسيختگي 1500 پوند بر اينچ مربع بوده­اند، بعد از اينكه در معاض نوسانات درجه حرارت واقع مي­شوند، خيلي ضعيف­تر شده­اند بطوري كه با دست قابل شكستن مي­باشند. پديده افزايش طول اين ميله­هاتحت شرايط فوق ممكن است علت نقايص آن­ها را تاحدودي توضيح دهد. دليل افزايش طول ونقص ميله­ها ممكن است تغيير در ساختمان كريستالي گوگرد باشد. روش­هاي تغيير شيميايي گوگرد (اصلاح گوگرد) كه در جهت جلوگيري از تغيير ساختمان كريستالي گوگرد براي رفع اين نقيصه مورد بررسي قرار گرفته است در اين گزارش مرور مي­شود. همچنين ساخت قطعات پيش ساخته و استفاده از آن­ها در ساختمان­هاي پيش ساخته در محيط­هاي صنعتي مورد بررسي قرار خواهد گرفت. البته پايين بودن نقطه ذوب (119 درجه سانتيگراد)، گرچه از آن را در كاربردهاي سازهاي محدود ساخته است ولي قابليت­هاي بالاي بتن گوگردي در مواردي كه بتن پرتلند داراي محدوديت مي­باشد، افق­هاي روشني را براي گسترش استفاده از اين بتن هم­اكنون و در آينده نزديك نويد مي­دهد.

 

در اين قسمت برخي از تعاريف شرح داده مي­شود.

 

بتن گوگردي ساده

بتني كه از ريختن مخلوط گوگرد عنصري مذاب و سنگدانه در قالب پس از سرد شدن بدست مي­آيد.

 

بتن گوگردی

بتني كه از ريختن مخلوط سيماني گوگردي مذاب و سنگدانه در قالب پس از سرد شدن به دست مي­آيد.

 

سيمان گوگردی

محصولي كه از واكنش گوگرد با ماده نرم­كننده آن حاصل مي­گردد.

 

ماده پلاستيك كننده

مشتقات هيدركربن­هاي الفيني، يا هيدروسولفات­هاي الفيني كه افزون آن به بتن گوگردي موجب مي­گردد تا بتن گوگردي حالت نرم انعطاف­پذير بدست آورد.

 

گوگرد اصلاح شده

گوگرد عنصري كه با ماده نرم­كننده اصلاح شده باشد و به سيمان گوگردي تبديل شده باشد.

....

 

جهت دریافت فایل کامل مقاله با شرکت تعاونی بتن نصر کاشان - واحد تحقیق و توسعه تماس گرفته شود.

 

 

فهرست مطالب

1        كليات... 9

1.1           مقدمه. 9

1.2         بررسی مشخصات محصول. 12

1.2.1                 معرفي محصول و مشخصات آن. 12

1.2.2                 پیشینه تاریخی محصول. 13

1.2.3                 دانه بندي سنگدانه هاي بتن گوگردي.. 15

1.2.4                 گوگرد. 15

2        گوگرد اصلاح شده 18

2.1         مقدمه. 18

2.2         مواد اصلاح كننده 19

2.3         ملات قيري شكل اصلاح شده ی بتن گوگردی.. 21

2.3.1                 تولید ملات قيري شكل اصلاح شده ی بتن گوگردی.. 21

2.3.2                 پایداری حرارتی.. 22

2.3.3                 اثر نسبت گوگرد و بارگیری.. 24

2.3.4                 خصوصیات ریز ساختارها 26

2.3.5                 واکنش فرآورده ها 39

2.3.6                 مقاومت... 44

2.3.7                 ضریب آبگذری.. 50

2.3.8                 حالت درازمدت هیدرو مکانیکی (مکانیکی آبی) 55

2.3.9                 نفوذپذیری و خوردگی.. 55

2.4         تأثیرات بالقوه ی زیست محیطی بتن گوگردی.. 68

3         بررسي بتن گوگردي در آيين نامه. 70

3.1         بررسی استانداردهای موجود در مورد بتن گوگردی.. 71

3.2           گزارش ACI کمیته 548. 71

4        تنوع و کاربرد محصولات... 90

4.1         مشخصات فنی بتن گوگردی.. 94

4.2         مقایسه بتن گوگردی با بتن سیمان پرتلند. 97

4.3         محدودیتهای بتن گوگردی.. 98

4.4         مشخصات مواد اولیه تولید بتن گوگردی.. 99

4.5         سنگدانه و ماسه. 100

5        توليد بتن گوگردي.. 105

 

شرکت تعاونی بتن نصر کاشان

واحد تحقیق و توسعه

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *
شماره موبایل: *
ایمیل:
دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

ما انواع مختلفی از متن ها را در دسترس داریم، اما اکثریت آنها به نوعی توسط کلمات طنز تزریق شده باورپذیر دچار تغییر شده اند. ما انواع مختلفی از متن ها را در دسترس داریم، اما اکثریت آنها به نوعی توسط کلمات طنز تزریق شده باورپذیر دچار تغییر شده اند. ما انواع مختلفی از متن ها را در دسترس داریم، اما اکثریت آنها به نوعی توسط کلمات طنز تزریق شده باورپذیر دچار تغییر شده اند

design