مزایای اسکلت بتنی نسبا به اسکلت فلزی
اشتراک
مدیر سایت
مقالات
1398/03/29
0

مزایای اسکلت بتنی نسبا به اسکلت فلزی

اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی از مزایای بسیاری برخوردار است و مواردی از آنها اشاره می کنیم:


مقاومت در برابر آتش

مقاومت اسکلت بتنی در برابر حرارت، بیشتر از اسکلت فلزی است. برای مثال در زمان آتش سوزی با بالا رفتن دما و رسیدن آن به ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد استحکام و مقاومت اسکلت فلزی به شدت کاهش می‌یابد؛ اما اسکلت بتنی می تواند ۱ تا ۶ ساعت آتش سوزی بالای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. تحقیقات نشان داده که اگر اسکلت ساختمان پلاسکو، به جای فلز از بتن ساخته شده بود زمان فروریختن آن بسیار طولانی تر می شد.

هزینه نگهداری

هزینه نگهداری اسکلت بتنی،کمتر از اسکلت فلزی است. سطح بیرونی اسکلت فلزی، در گذر زمان دچار خوردگی می شود و ضخامت آن به تدریج کاهش می یابد. اقداماتی که این روند را کنترل میکنند، هزینه بالایی دارند.

هزینه اجرا:

از نظر هزینه اجرا اسکلت بتنی از 3 جهت نسبت به اسکلت فلزی به صرفه تر است
۱_ با در نظر گرفتن کل هزینه‌ها، قیمت تمام شده در اسکلت بتنی کمتر است.
۲_ در اسکلت بتنی هزینه خرید میلگرد، سیمان و قالب آرماتور در طول دو یا چند ماه پرداخت می‌شود؛ اما در اسکلت فلزی همه هزینه ها باید در دو هفته یا کمتر پرداخته شود.
۳_ استاندارد و دوام اسکلت فلزی از طریق ساخت قطعات در کارخانه، استفاده از اتصالات پیچ و مهره و انجام آزمایشات تست جوش تامین می شود انجام این اقدامات، هزینه های ساخت را بسیار بالا میبرد.

حساسیت کمتر در اجرا

اجرای اسکلت بتنی نصب اسکلت فلزی به ظرافت، تخصص و حساسیت کمتری نیاز دارد. همچنین به دلیل تعدد اجرای اسکلت بتنی، پیمانکاران با تجربه ای آن را اجرا می کنند. کمانش اجزا
کمانش اجزا در اسکلت بتنی کمتر از اسکلت فلزی است؛ به این دلیل که واکنش بتن و آهن در برابر نیروی متفاوت است.
دوام در صورت رعایت شدن استانداردهای ساخت، اسکلت بتنی با دوام تر از اسکلت فلزی است و در اثر عوامل محیطی، کمتر فرسوده می‌شود. مقاومت در برابر رطوبت
اسکلت بتنی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، مقاومت بسیار زیادی دارد و در صورت اجرای صحیح پوشش بتن، در اثر رطوبت هیچ آسیبی نمی بیند؛ اما اسکلت، فلزی تحت تاثیر شرایط آب و هوایی را دچار زنگ زدگی می شود.

در دسترس بودن مصال

مصالح سنگی و سیمانی که در بتن استفاده می شود معمولا راحت تر از سایر مصالح در دسترس هستند.

مقاومت در برابر زلزله

اسکلت بتنی در برابر زلزله مقاومت بیشتری دارد؛ اما در اسکلت فلزی به دلیل حساسیت و ظرافت اجرای اتصالات، گاهی این اتصالات به صورت صحیح اجرا نمی شوند؛ به همین دلیل بیشتر تخریب های ناشی از زلزله در سازه های فلزی دیده می شود.

به طور کلی استفاده از اسکلت بتنی و در ساختمان سازی مقرون به صرفه تر است با کیفیت ماندگاری بالاتری را نوید می بخشد. شرکت تعاونی بتن نصر کاشان با هدف افزایش کیفیت و استحکام ساختمان ها، بتن با کیفیت و استاندارد را تولید و عرضه می‌کند.

دیدگاهتان را درباره این مطلب بنویسید

نام و نام خانوادگی: *
شماره موبایل: *
ایمیل:
دیدگاه: *

دیدگاه کاربران

ما انواع مختلفی از متن ها را در دسترس داریم، اما اکثریت آنها به نوعی توسط کلمات طنز تزریق شده باورپذیر دچار تغییر شده اند. ما انواع مختلفی از متن ها را در دسترس داریم، اما اکثریت آنها به نوعی توسط کلمات طنز تزریق شده باورپذیر دچار تغییر شده اند. ما انواع مختلفی از متن ها را در دسترس داریم، اما اکثریت آنها به نوعی توسط کلمات طنز تزریق شده باورپذیر دچار تغییر شده اند

design